Projekty

La Roche Posay - Badaj Znamiona


Zachorowalność na czerniaka z każdym rokiem  zwiększa się o 5%, co jest najszybszym wzrostem wśród nowotworów. Profilaktyka czerniaka polega na samodzielnej systematycznej kontroli stanu skóry i znamion oraz zabezpieczaniu jej przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Czerniak, zdiagnozowany odpowiednio wcześnie, jest w 90% wyleczalny.

Firma La Roche Posay z Polskim Towarzystwem Dermatologicznym od 2003 roku realizuje w Polsce europejską inicjatywę „Euromelanoma Day”, podczas której przeprowadzane są bezpłatne badania dermatoskopowe. Mimo kolejnych edycji, społeczna świadomość problemu i profilaktyki  była niezadowalająca. Nie wzrastało zainteresowanie badaniami, a media nie poświęcały należytej uwagi czerniakowi w porównaniu do innych nowotworów.

Naszym zadaniem było poszerzenie wiedzy Polaków na temat czerniaka i wzmacnianie świadomości jego zagrożeń. Zachęcenie do systematycznej profilaktyki, polegającej na samodzielnej i systematycznej  kontroli stanu skóry oraz wizyt u dermatologów, oraz większenie frekwencji na badaniach diagnostycznych.

Akcję poparły m.in. Martyna Wojciechowska, Joanna Racewicz, Lidia Popiel, Katarzyna Żak, Agata Kulesza, Monika Richardson oraz Dorota Miśkiewicz. Z przypiętym symbolem kampanii, wystąpiły prezenterki: Beata Tadla (TVN24) i Karolina Kawska (Superstacja). Zbadano posłów, senatorów oraz pracowników Sejmu i Senatu oraz Ratusza. Zorganizowaliśmy konferencję inaugurującą Dzień Czerniaka w Polsce oraz badanie w przestrzeni publicznej. Przeprowadziliśmy gólnopolską akcję diagnostyczną w klinikach i gabinetach dermatologicznych w Polsce.

Kampania odbiła się szerokim echem medialnym oraz dużym poparciem społecznym. W okresie od marca do czerwca 2009 r. ukazało się 235 publikacji i emisji w mediach ogólnopolskich i regionalnych, z czego aż 98 publikacji  pojawiło się w ciągu dwóch dni od Dnia Czerniaka: Strona WWW.badajznamiona.pl została odwiedzona przez ponad 99 000 osób (od kwietnia do lipca 2009r.), z średnim czasem przeglądania witryny 3,57 minut. W 2009 roku przebadano łącznie 2 500 osób, przeszło 2 razy więcej niż w roku poprzednim. U 83 pacjentów wykryto znamię nowotworowe, kierując ich do dalszego leczenia.

Galeria